The Penn State University Sheild
open the search bar
Open the menu

Arts & Architecture Staff Award Outstanding Service, Outstanding Teaching, Advising Awards History 1992-2016

COLLEGE OF ARTS AND ARCHITECTURE
STAFF AWARD OUTSTANDING SERVICE, OUTSTANDING TEACHING, AND ADVISING AWARDS HISTORY
1992-2014

1992     1993  
Teaching Pat Trimble   Teaching Constance Kirker
  Katsu Muramoto     Bill Kelly
  Emma Rocco     Eleanor Armstrong
         
1994     1995  
Teaching Craig Zabel   Teaching Maureen Carr
  Dan Nadenicek     Mike Connolly
        James Kalsbeek
         
1996     1997  
Teaching Paul Bolin   Staff Kelly Riser
  Tim Johnson     Wendy Hill
  Michael Lucas     Kitty Haupt
      Teaching Robert Hatten
        Charles Garoian
        Michael Fels
         
1998     1999  
Staff Greg Herrold   Staff Tony Petro
  Brenda Ross     Karen Bair
  Jerry Bierly     Kathy Walker
Teaching John Kissick   Teaching Lou Inserra
  Yvonne Gaudelius     Neil Korostoff
  Thom McGovern     Eric McKee
         
2000     2001  
Staff Charolette Waltz   Staff Linda Wheeland
  Darlene Houtz     Dave Will
  Joane Stoneberg     Betsy Warner
Teaching Jawaid Haider   Teaching Steven Shaffer
  Bonj Szczygiel     Marica Tacconi
  Brian Curran     Elizabeth Walters
        Charlotte Houghton
        Elizabeth B. Smith
         
2002     2003  
Staff Rosalie Bailey   Staff Ingeborg Miller
  Lisa Faust     Allan Sutley
  Corry Kurzinger   Teaching Dan Jones
Teaching Sam Dennis     Sarah Rich
  Annie McGregor      
  Jeanne Chenault Porter      
         
2004     2005  
Staff Russell Bloom   Staff Richard Hall
  Amy Milgrub Marshall     Carolyn Lucarelli
Teaching Scott Wing     John McNulty*
  Mark Olsen   Teaching Bret Peters
        Steven Smith
      Advising Doris Lemeh
         
2006     2007  
Staff Jane Brown   Staff Lea Asbell-Swanger
  Sue Carson     Irene Kohute
  Robin Seymour     Karen McNeal
Teaching James Lyon   Teaching Taylor Greer
  Richard Nichols     Elisha Clark
  Helen O'Leary     Anthony Cutler
Advising James Thurman      
         
2008     2009  
Staff Christine Butts   Staff Joyce Robinson
Teaching Stuart Echols     Laura Sullivan
        Deb Veneziano
      Teaching John Bowman
        Tim Deighton
        Charles Youmans
      Advising Norene Ferris
         
2010     2011  
Staff Connie Gensimore   Staff Jeremy Warner
  Lisa Stamm     Karen Walk
Teaching Dennis Glocke   Teaching James Cooper
  Darla Lindberg     Langston Fitzgerald
      Advising Darryl Durran
         
2012     2013  
Staff Kathy Walker   Staff Lorraine Reitz
Teaching Norman Spivey   Teaching Mark Lusk
Advising Linda Thornton   Advising Eric McKee
         
2014     2015  
Staff Tracey Accordino   Staff Amy Bucha
  Bob Klotz     Shelly Marquardt
Advising Kirk Dimond   Advising Naomi Seidman
Teaching Robin Thomas   Teaching O. Richard Bundy
         
2016     2017  
Staff Wanda Hockenberry   Staff Kim Miller
  Catherine Adams     Shannon Ritter
Advising Jennifer Trost   Advising Mary Saunders-Barton
Teaching Anthony Costa   Teaching Michele Dunleavy
        Velvet Brown